Technical Program

Technical Program, CVPR 2017 Biometrics Workshop (21 July 2017)
   
S1 Soft Biometrics (8:00-9:20am), Session Chair: Xiaoming Liu (Michigan State University, USA)
Age Estimation Guided Convolutional Neural Network for Age-Invariant Face Recognition (8:00-8:20) Link
Tianyue Zheng (Beijing University of Posts and Telecommunications , Beijing, China), Weihong Deng (Beijing University of Posts and Telecommunications , Beijing, China), Jiani Hu (Beijing University of Posts and Telecommunications , Beijing, China)
Deep LDA-Pruned Nets for Efficient Facial Gender Classification (8:20-8:40) Link
Qing Tian (McGill University, Canada), Tal Arbel (McGill University, Canada), James Clark (McGill University, Canada)
Adaptive Deep Metric Learning for Identity-Aware Facial Expression Recognition (8:40-9:00)
Xiaofeng Liu (Carnegie Mellon University, USA), Vijayakumar Bhagavatula (Carnegie Mellon University, USA), Jane You (Hong Kong Polytechnic University,Hong Kong), Ping Jia (Changchun Institute of Optics, Chinese Academy of Science, China)
GaitGAN: Invariant Gait Feature Extraction Using Generative Adversarial Networks (9:00-9:20)
Shiqi Yu (Shenzhen University, China), Haifeng Chen (Shenzhen University, China), Edel Garcia Reye (Advanced Technologies Application Center, Havana, Cuba), Norman Poh (University of Surrey, UK)
S2 Biometrics Aging and Identification (9:20-10:00am), Session Chair: Venu Govindaraju (University at Buffalo, USA)
Component Biologically Inspired Features with Moving Segmentation for Age Estimation (9:20-9:30) Link
Gee-Sern Hsu (National Taiwan University of Science & Technology, Taiwan), Yi-Tseng Cheng (National Taiwan University of Science & Technology, Taiwan),  Choon Ching Ng (Manchester Metropolitan University, UK), Moi Hoon Yap (Manchester Metropolitan University, UK)
Face Recognition Performance Under Aging (9:30-9:40)Link
Debayan Deb (Michigan State University, USA), Lacey Best-Rowden (Michigan State University, USA), Anil Jain (Michigan State University, USA)
Predicting Face Recognition Performance in Unconstrained Environments (9:40-9:50)
Amy Yates (NIST, USA), Jonathon Phillips (NIST, USA), Ross Beveridge (Colorado State University, Fort Collins, USA), Geof Givens (Givens Statistical Solutions, Fort Collins, USA)
Person Re-identification for Improved Multi-person Multi-camera Tracking by Continuous Entity Association (9:50-10:00)Link
Neeti Narayan (University at Buffalo, USA), Nishant Sankaran (University at Buffalo, USA), Devansh Arpit (University at Buffalo, USA), Karthik Dantu (University at Buffalo, USA), Srirangaraj Setlur (University at Buffalo, USA), Venu Govindaraju (University at Buffalo, USA)
   
  Coffee Break (10:00-10:30am)                
   
  Invited Talk (10:30 to 11:30), Session Chair:  Terrance Boult (University of Colorado at Colorado Springs, USA)
              3D Morphable Face Model as Prior Knowledge for Face Analysis and Recognition
  Josef Kittler
               Centre for Vision, Speech and Signal Processing
Department of Electronic Engineering. University of Surrey, Guildford, UK
   
S3 Face Recognition I (11:30-12:30), Session Chair: Gang Hua (Microsoft Research Asia, Beijing, China)
Toward Open-Set Face Recognition (11:30-11:50)Link
Manuel Günther (VAST lab, University of Colorado Colorado Springs, USA), Steve Cruz (VAST lab, University of Colorado Colorado Springs, USA), Ethan Rudd (VAST lab, University of Colorado Colorado Springs, USA), Terrance Boult (VAST lab, University of Colorado Colorado Springs, USA)
Investigating Nuisance Factors in Face Recognition with DCNN Representation (11:50-12:10)
Claudio Ferrari (University of Florence, Italy), Giuseppe Lisanti (University of Florence, Italy), Stefano Berretti (University of Florence, Italy), Alberto Del Bimbo (University of Florence, Italy)
IARPA Janus Benchmark-B Face Dataset (12:10-12:30)Link
Cameron Whitelam (Scientific Research Corporation, USA), Emma Taborsky (Noblis, USA), Austin Blanton (Noblis, USA), Brianna Maze (Noblis, USA), Jocelyn Adams (Noblis, USA), Tim Miller (Noblis, USA), Nathan Kalka (Noblis, USA), Anil Jain (Michigan State University, USA), James Duncan (Noblis, USA), Kristen Allen (Carnegie Mellon University, USA), Jordan Cheney (Noblis, USA), Patrick Grother (NIST, USA)
S4 Face Recognition II (12:30-1:00pm), Session Chair: Hugo Proença (University of Beira Interior, Covilhã, Portugal)
Efficient Image Set Classification using Linear Regression based Image Reconstruction (12:30-12:40) Link
Syed Afaq Ali Shah (University of Western Australia, Australia), Uzair Nadeem (University of Western Australia, Australia), Mohammed Bennamoun (University of Western Australia, Australia), Ferdous Sohel (Murdoch University, Australia), Roberto Togneri (University of Western Australia, Australia)
Deep Convolutional Neural Network using Triplets of Faces, Deep Ensemble, and Score-level Fusion for Face Recognition (12:40-12:50) Link / Poster Link
Bong-Nam Kang (POSTECH, Korea), Yonghyun Kim (POSTECH, South Korea), Daijin Kim (POSTECH, Korea)
Transfer Learning based Evolutionary Algorithm for Composite Face Sketch Recognition (12:50-1:00) Link
Tarang Chugh (Michigan State University, USA), Maneet Singh (IIIT Delhi, India), Shruti Nagpal (IIIT Delhi, India), Richa Singh (IIIT Delhi, India), Mayank Vatsa (IIIT Delhi, India)
   
  Lunch Break (1:00-2:00pm)
S5 Fingerprint and Signature Verification (2:00-3:00pm), Session Chair: Mayank Vatsa (IIIT Delhi, India)
Analysis, Comparison, and Assessment of Latent Fingerprint Preprocessing (2:00-2:20)
Haiying Guan (NIST, USA), Paul Lee (NIST, USA), Andrew Dienstfrey (NIST, USA), Mary Theofanos (NIST, USA), Curtis Lamp (NIST, USA), Brian Stanton (NIST, USA), Matthew Schwarz (Schwarz Forensic Enterprises, Inc., USA)
Parsimonious Coding and Verification of Offline Handwritten Signatures (2:20-2:40) Link
Ilias Zois (Athens Technological & Educational Inst., Greece), Ilias Theodorakopoulos (University of Patras, Greece), Dimitrios Tsourounis (University of Patras, Greece), George Economou (University of Patras, Greece)
Robust Verification With Subsurface Fingerprint Recognition Using Full Field Optical Coherence Tomography (2:40-3:00)
Kiran Raja (NTNU, Gjøvik, Norwa), Egidijus Auksorius (Institut Langevin, Paris, France), Raghavendra Ramachandra (NTNU, Gjøvik, Norway), Claude Boccara ((Institut Langevin, Paris, France), Christoph Busch (NTNU, Gjøvik, Norway)
S6 Iris Recognition and Spoof Attack Detection (3:00 -3:30pm), Session Chair: Gee-Sern Hsu (National Taiwan University of Science & Technology, Taiwan)
Iris Super-Resolution Using Iterative Neighbor Embedding (3:00-3:10)
Fernando Alonso-Fernandez (Halmstad University, Sweden), Reuben Farrugia (University of Malta, Malta), Josef Bigun (Halmstad University, Sweden)
Iris Liveness Detection by Relative Distance Comparisons (3:10-3:20) Link
Federico Pala (University of California Riverside, USA), Bir Bhanu (University of California Riverside, USA)
Face Presentation Attack Detection by Exploring Spectral Signatures (3:20-3:30)
Raghavendra Ramachandra (NTNU, Gjøvik, Norway), Kiran Raja (NTNU, Gjøvik, Norway), Sushma Venkatesh (NTNU, Gjøvik, Norway), Christoph Busch (NTNU, Gjøvik, Norway)
  Coffee Break (3:30-4:00pm)
   
  Panel Session (4:00pm to 5:00pm), Panel Chair:  Jonathon Phillips (National Institute of Standards and Technology Gaithersburg, USA)
              Topic: Key Problems in Biometrics for the next Five Years
   
  Awards, Valedictory and Closing Remarks (5:00-5:10), Bir Bhanu (University of California Riverside, USA)
  S1, S3, S5 ® 20 Minutes Oral Presentations (15 Minutes Presentation + 5 Minutes for Q/A and Setup Time) 
  S2, S4, S6 ® 10 Minutes Short Oral Presentations (8 Minutes Presentation + 2 Minutes for Q/A and Setup Time) 
Posters corresponding to oral/accepted papers can be displayed by  8:00 am and removed by 5:30pm. Posters should be attended at least during the breaks for other participants.
-->